Ekaterinburg: Standings
Final standings
Open
# | Name | GP | GW | W% | PTS AVG | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | Korolev (6) RUS | 5 | 5 | 100% | 20.6 | 103 |
2. | Nantes (9) Aderim FRA | 5 | 4 | 80% | 19.4 | 97 |
3. | Ralja (4) Intglactic SRB | 4 | 3 | 75% | 18.5 | 74 |
4. | Beijing (5) CHN | 4 | 2 | 50% | 14.5 | 58 |
5. | Gagarin (2) RUS | 3 | 2 | 67% | 18.0 | 54 |
6. | Yekaterinburg (8) Uralmash RUS | 3 | 1 | 33% | 18.7 | 56 |
7. | Sosnovy Bor (7) CopRosatom RUS | 3 | 1 | 33% | 17.3 | 52 |
8. | Humpolec (3) Bernard CZE | 3 | 1 | 33% | 16.3 | 49 |
9. | Zhiguli (14) RUS | 2 | 0 | 0% | 14.5 | 29 |
10. | Montreux (16) SUI | 2 | 0 | 0% | 14.0 | 28 |
11. | Ljubljana (1) SLO | 2 | 0 | 0% | 13.0 | 26 |
12. | Cairo (15) EGY | 2 | 0 | 0% | 8.5 | 17 |
13. | Voronezh (11) RUS | QD | ||||
14. | Kstovo (13) Granat RUS | QD | ||||
15. | Novosibirsk (10) Novotek RUS | QD | ||||
16. | Sverdlovsk (12) RUS | QD |
Brackets
Quarter-Final
Semi-Final
Final
Nantes Aderim
14
Korolev
18
Nantes Aderim
20
Ralja Intglactic
13
Beijing
7
Korolev
22
Nantes Aderim
21
Humpolec Bernard
19
Ralja Intglactic
21
Sosnovy Bor CopRosatom
12
Gagarin
11
Beijing
17
Korolev
21
Yekaterinburg Uralmash
17
Pool standings overview
# | Name | GP | GW | PTS |
---|---|---|---|---|
1. | Nantes (9) Aderim FRA | 2 | 2 | 42 |
2. | Yekaterinburg (8) Uralmash RUS | 2 | 1 | 39 |
3. | Ljubljana (1) SLO | 2 | 0 | 26 |
# | Name | GP | GW | PTS |
---|---|---|---|---|
1. | Gagarin (2) RUS | 2 | 2 | 43 |
2. | Sosnovy Bor (7) CopRosatom RUS | 2 | 1 | 40 |
3. | Cairo (15) EGY | 2 | 0 | 17 |
# | Name | GP | GW | PTS |
---|---|---|---|---|
1. | Korolev (6) RUS | 2 | 2 | 42 |
2. | Humpolec (3) Bernard CZE | 2 | 1 | 30 |
3. | Montreux (16) SUI | 2 | 0 | 28 |
# | Name | GP | GW | PTS |
---|---|---|---|---|
1. | Ralja (4) Intglactic SRB | 2 | 2 | 40 |
2. | Beijing (5) CHN | 2 | 1 | 34 |
3. | Zhiguli (14) RUS | 2 | 0 | 29 |
Qualification draw overview
Qualifying Draw A
# | Name | GP | GW | PTS |
---|---|---|---|---|
1. | Montreux (16) SUI | 2 | 2 | 37 |
2. | Voronezh (11) RUS | 2 | 1 | 38 |
3. | Sverdlovsk (12) RUS | 2 | 0 | 25 |
Qualifying Draw B
# | Name | GP | GW | PTS |
---|---|---|---|---|
1. | Zhiguli (14) RUS | 2 | 2 | 42 |
2. | Kstovo (13) Granat RUS | 2 | 1 | 25 |
3. | Novosibirsk (10) Novotek RUS | 2 | 0 | 29 |